رشد اقتصاد ایران به رغم تحریم‌های غرب/آمریکا بازنده جنگ نفت است

بر اساس تحلیل ها پافشاری عربستان سعودی بر عدم کاهش تولید اوپک، در راستای تلاش این کشور برای غلبه بر نفوذ نفت شیل آمریکا، و ضربه زدن به ایران، عراق و روسیه است.

خبرگزاری فارس: رشد اقتصاد ایران به رغم تحریم‌های غرب/آمریکا بازنده جنگ نفت است
 هدف اصلی عربستان از همراهی با کاهش قیمت جهانی نفت، از دور خارج کردن نفت شیل آمریکا از چرخه رقابت در بازار بین المللی و فشار اقتصادی بر روسیه، عراق و ایران است.

آنچه در حال حاضر به عنوان علت اصلی کاهش نفت مطرح می شود افزایش عرضه نسبت به تقاضا در بازار بین المللی است.

مازاد عرضه در بازار به اعتقاد برخی کارشناسان در حال حاضر 700 هزار بشکه در روز است، با در نظر گرفتن این نکته که تولید و مصرف روزانه نفت در جهان حدود 90 میلیون بشکه در روز است و تولید 30 میلیون بشکه ای اوپک تنها حدود 40 درصد از این میزان را پوشش می‌دهد، به راحتی می توان به این نتیجه رسید که مازاد یک درصدی تولید و عرضه نفت در بازار نمی تواند قیمت این حامل انرژی را 37 درصد کاهش دهد.

رئیس جدید اوپک نیز پیشتر از تأثیر تمایلات سیاسی کشورهای عضو بر کاهش نفت بیش از شاخص های اقتصادی خبر داده بود.

به نظر می رسد اصلی ترین عامل کاهش قیمت نفت، سیاست عربستان سعودی برای پیشبرد برخی اهداف خود باشد.

اگر چه در اولین نگاه می توان افزایش فشار اقتصادی بر ایران و روسیه را اصلی ترین هدف عربستان در کاهش نفت دانست اما عربستان در کنار این اهداف اولویت مهمتری را دنبال می کند.

اکنون آمریکا با استفاده از فناوری استخراج نفت شیل 2 میلیون بشکه به مجموع تولید نفت خود افزوده است اما، همین امر نشان از احتمال افزایش تولید این نوع نفت در آینده دارد.

عربستان با کاهش قیمت نفت به حدود 60 دلار قصد دارد تا ادامه استخراج نفت شیل در داکوتای شمالی در آمریکا را از مرز توجیه پذیری اقتصادی خارج کند.

تولید نفت شیل به دلیل نیاز به فناوری پیچیده تر نسبت به نفت متداول، هزینه استخراج بیشتری دارد و کاهش قیمت جهانی نفت، تولید آن را از صرفه اقتصادی خارج می کند.

این اقدام نه تنها وضعیت نفت شیل آمریکا را در شرایط کنونی بازار متزلزل می کند بلکه ادامه سرمایه گذاری آمریکا برای افزایش تولید و توسعه میادین آن را متوقف می کند.

از سوی دیگر عربستان قصد دارد تا با کاهش قیمت نفت اقتصاد سه کشور ایران، روسیه و عراق را با مشکلات جدی مواجه کند.

این کشور نفتی با کاهش قیمت در صدد انتقام از روسیه و ایران به دلیل رویارویی با منافع عربستان در بحران سوریه است. از سوی دیگر تشکیل دولت کنونی در عراق نیز با اهداف عربستان همخوانی ندارد و علی رغم درگیر بودن این کشور با داعش، عربستان قصد دارد تا با کاهش قیمت نفت، دولت عراق را در مضیقه مالی قرار دهد.

جوآن کول، کارشناس امور بازار نفت، معتقد است اگرچه سهم قابل توجهی از اقتصاد ایران به نفت وابسته است و با اعمال تحریم های غرب علیه ایران صادرات نفت ایران از 2.5 به کمتر از 1.5 میلیون بشکه روزانه کاهش یافته است و عربستان این کاهش را با افزایش عرضه جبران کرده است، اما ایران طی سال‌های گذشته افزایش رشد اقتصادی را علی رغم وجود تحریم ها تجربه کرده است و این اقدام بر اقتصاد ایران فشار قابل توجهی را وارد نخواهد کرد.

کاهش قیمت نفت می‌تواند به کاهش ارزش ریال و در نتیجه کاهش هزینه‌های تولید و توجیه پذیری اقتصادی صادرات کالاهای ایرانی بیانجامد که افزایش صادرات در طولانی‌مدت به نفع اقتصاد ایران بوده  و باعث افزایش اشتغال و رشد اقتصادی در کشور خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت جهانی نفت، کاهش رشد اقتصادی کشورهای عمده مصرف کننده نفت در جهان مانند چین است.

به دلیل کاهش رشد اقتصادی کشورها و تولید و در نتیجه نیاز کمتر به حمل و نقل مسافر و کالاها در جهان، مصرف جهانی سوخت کاهش یافته است که همین امر میزان تقاضا برای نفت خام را در بازار کاهش داده است.


ادامـــه ی مـطــلــب

نظرات ()

لینک ثابت - نوشته شده توسط پایگاه بسیج دانشجویی شهید آوینی در یکشنبه 9 آذر 1393 ساعت 01:29 ب.ظ