یک پایگاه صهیونیستی در گزارشی ضمن معرفی چالش‌های پیش روی رئیس جدید ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی، حزب‌الله لبنان و جنگ احتمالی آینده را مهم‌ترین این چالش‌ها معرفی کرد.

خبرگزاری فارس: حزب‌الله و ایران در اولویت ۸ چالش رئیس جدید ستاد مشترک ارتش اسرائیل
شنبه (دیروز) ژنرال «گادی ایزنکوت» رئیس آتی ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی اعلام شد و در صورت تائید نهایی کابینه این رژیم، در ماه فوریه (بهمن-دی) جانشین «بنی گانتز» می‌شود (جزئیات بیشتر).

پایگاه صهیونیستی «واللا» ضمن پرداختن به این خبر، افزود که در این هفته از ایزنکوت خواسته می‌شود که نامزدهای منصب‌های زیر نظرش را معرفی کند و پس از آن وی باید بر اساس چالش‌های پیش روی ارتش رژیم صهیونیستی به برنامه‌ریزی بپردازد. واللا در ادامه چالش‌های پیش روی ایزنکوت را بر اساس زیر تقسیم بندی کرد:

1- عزل و نصب‌ها: بنی گانتز رئیس اسبق ستاد مشترک در اواخر پست خود به عزل و نصب‌های گسترده‌ای دست زد، تصمیماتی که بهتر بود در لحظات آخر اجرایی نشود و فقط به شکل یک تصیم رئیس ستاد باقی بماند، یا اینکه به صورت مشترک گرفته شود. از سوی دیگر تنش‌های بسیاری میان فرماندهان ارشد ارتش و همتایان آنها در وزارت جنگ بر سر اصلاحات بودجه وجود دارد که هر دو طرف خواهان اجرای آن هستند.

2- معضلات اجتماعی: ارتش رژیم صهیونیستی که در خلال سال‌های اخیر سعی کرده است قدرت خود را بازسازی کند از ایزنکوت خواهد خواست تصمیم‌های پیچیده‌ای در موضوعات داخلی بگیرد. از جمله در مورد سربازان خدمت دائمی، سن بازنشستگی، خدمت اضافی نظامیان و بالا بردن دستمزدهای آنان.

3- نوار غزه: تهدیدات از جانب غزه هنوز وجود دارد. بازسازی غزه از این هفته شروع شده است و ممکن است به ساکنان آن امید دهد و تا حدی از حالت تنش بکاهد اما با این حال ارتش باید آماده هر درگیری باشد زیرا تا زمانی که مصر در حال تخریب تونل‌های غزه است وضعیت اقتصادی غزه روز به روز بدتر می‌شود و هر چیزی در این باریکه ممکن است. اینجاست که هر خطای تاکتیکی ممکن است منجر به درگیری ارتش و حماس شود.

4- کرانه باختری: به نظر می‌رسد وضعیت کرانه باختری در مقایسه با غزه از آرامش بیشتری برخوردار باشد. دراین منطقه هماهنگی امنیتی میان تشکیلات خودگردان و ارتش وجود دارد و از سوی دیگر ارتش آمادگی خود را بر هرگونه اتفاقی حفظ می‌کند.

5- سوریه: در دوره گانتز ، ارتش آمادگی خود را برای هرگونه تحرکی در جولان اشغالی حفظ می‌کرد و گروهی ویژه از ارتش در این زمینه تشکیل شده بود. واللا در ادامه ادعا می‌کند که جولان در حال حاضر آرام به نظر می‌رسد اما گروه‌هایی تحت عنوان «جهاد جهانی» به وجود آمده‌اند که بهتر است اسرائیل به خاطر منافع خود با مسلحان جدید رابطه برقرار کند تا به شکلی خوب برای روزهای پیچیده پیش رو در منطقه آماده شود.

6- لبنان - حزب الله: اما چالش بزرگ ایزنکوت در این مرحله لبنان حزب‌الله خواهد بود. در خلال ماه‌های اخیر «سید حسن نصرالله» به حجم تهدیدهای خود علیه اسرائیل شدت بخشیده است. ایزنکوت باید ارتش را برای یک مبارزه جدید با همسایه شمالی خود آماده کند. وی همچنین گفت که باید جبهه داخلی را برای جنگ موشکی غیر منتظره آماده کند. با این حال «موازنه ترس» در میان دو طرف ، جنگ آینده را به تاخیر می‌اندازد.

7- ایران: ارتش اسرائیل در زمانیکه غرب خواهان گفت‌وگو با ایران است، به این کشور حمله نخواهد کرد. اما رئیس ستاد مشترک ارتش باید آمادگی ارتش را در سطح عالی حفظ کند تا در صورت شکست مذاکرات یا آشفتگی اوضاع آماده انجام هر گزینه‌ای باشند. از سوی دیگر دستگاه‌های امنیتی اسرائیلی جنگی سری برای دستیابی به هر اطلاعاتی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران آغاز کرده‌اند.

8- حوزه سیاست؛ دستگاه امنیتی اسرائیل اکنون رو ی یک طناب در ارتفاع بالا حرکت می‌کند. حوزه سیاسی در اسرائیل در اوضاع کنونی خواهان بهره‌گیری از واقعیت جدید در خاورمیانه برای برقراری روابط جدید با دولت‌هایی است که اسرائیل با آنها روابط دیپلماتیک ندارد. به همین دلیل حسیاسیت سیاسی و فکری در خصوص گام‌های ارتش در این روزها امری سرنوشت‌ساز است و در زمان ایزنکوت مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.


ادامـــه ی مـطــلــب

نظرات ()

لینک ثابت - نوشته شده توسط پایگاه بسیج دانشجویی شهید آوینی در یکشنبه 9 آذر 1393 ساعت 01:06 ب.ظ