دولت در حذف دهک‌های پردرآمد اقدام جدی کندعضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پرداخت یارانه 45 هزار تومانی به اغنیا که به اندازه پول توجیبی فرزندان‌شان هم نیست چه توجیه و ضرورتی دارد، گفت: دولت نسبت به حذف دهک‌های پردرآمد جدی اقدام کند.
خبرگزاری فارس: پرداخت یارانه به اغنیا هیچ توجیهی ندارد/ دولت در حذف دهک‌های پردرآمد اقدام جدی کند

 

حجت‌الاسلام محمد رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با تشریح ضرورت حذف دهک‌های پردرآمد در پرداخت یارانه‌ها، اظهار کرد: ضرورت حذف غیر نیازمندان و دهک‌های پردرآمد در هدفمندی یارانه‌ها در دو بعد قابل بررسی است.

وی افزود: در بعد نخست، از نگاه منطق اقتصادی و فلسفه‌ای که برای یارانه در ادبیات اقتصادی وجود دارد، این است که یارانه نوعی کمک محسوب می‌شود که گاه برای تولید و گاه برای افراد نیازمند بوده و این موضوع مشخص است که افراد برخوردار و غیر نیازمند چه نیازی به دریافت یارانه 45 هزار تومانی دارند؟ لذا از این بعد هیچ توجیه منطقی برای پرداخت یارانه به افراد برخوردار وجود ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بعد دوم در ضرورت حذف دهک‌های پردرآمد گفت: شرایط اقتصادی ما شرایط خاصی بوده و مشکلات بسیاری در این حوزه داریم، امروز شرایط دهک‌های کم‌درآمدی و افراد نیازمند جامعه بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و آنان با مشکلات عدیده‌ای مواجهه هستند.

رجایی ادامه داد: ما در این جامعه، تعداد بسیار زیادی افراد کم‌برخوردار داریم که برای تهیه نیازهای اولیه خود دچار مشکل هستند و توان حل این مشکلات را نداشته، بعد در چنین شرایطی پرداخت آن 45 هزار تومان که به اندازه پول توجیبی فرزندان اغنیا و قشر برخوردار هم نیست چه توجیه و ضرورتی دارد؟

* دولت نسبت به حذف دهک‌های پردرآمد جدی اقدام کند

وی تاکید کرد: در این شرایط چطور به خودمان اجازه می‌دهیم که به نیازهای اولیه زندگی افراد محروم جامعه بی‌توجهی کرده و یارانه را به افراد برخوردار جامعه پرداخت کنیم، در کشور باید یارانه، هدفمند شود، برای مثال طرح تحول سلامت که بخشی از اعتبارات آن از محل یارانه‌ها تامین شد بسیار اقدام ارزنده‌ای بوده و هست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مقام معظم رهبری بارها بر این مسئله تاکید کردند که کاری کنیم تا بیمار جزء بیماری درد و رنج دیگری نداشته باشد و همین طرح تحول سلامت گامی بلند در مسیر تحقق این تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و این گونه یارانه باید هدفمند شود.

* نباید نیازمندان در چرخه توسعه کشور له شوند

رجایی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس به عنوان مسئولان نظام نسبت به این موضوع وظیفه دارند، گفت: این نخستین و از ابتدایی‌ترین وظایف دولت در مسیر برنامه‌ریزی‌ها بوده که اطلاعات درآمدی افراد جامعه را داشته باشد، دولت باید جدی نسبت شناسایی افراد پردرآمد و حذف آنان اقدام کند، این مسئله دخالت دولت در اطلاعات شخصی نبوده بلکه این موضوع عامل سیاست‌گذاری‌های صحیح در اقتصاد کشور است.

وی تصریح کرد: یارانه با عنوان کمک یا باید در مسیر تقویت تولید و یا در مسیر رفع نیاز اقشار محروم و کم‌درآمد جامعه پرداخت و هزینه شود و تقسیم آن به شکل تساوی برای تمامی افراد جامعه صحیح نیست، نباید نیازمندان جامعه در چرخه توسعه له شده و آسیب ببینند.


ادامـــه ی مـطــلــب

نظرات ()

لینک ثابت - نوشته شده توسط پایگاه بسیج دانشجویی شهید آوینی در شنبه 8 آذر 1393 ساعت 12:58 ب.ظ