1417936910605_ap5.jpg    هیلاری کلینتونِ شست و هفت ساله که هم سابقه حضور در کاخ سفید به عنوان بانوی اول آمریکا را دارد و هم در یک دوره چهار ساله در دور اول ریاست جمهوری باراک اوباما، وزیر امور خارجه این دولت دموکرات بوده است، هفته گذشته اعلام کرد که برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کاندیدا خواهد شد.
۱۷:۱۸

هیلاری کلینتونِ شست و هفت ساله که هم سابقه حضور در کاخ سفید به عنوان بانوی اول آمریکا را دارد و هم در یک دوره چهار ساله در دور اول ریاست جمهوری باراک اوباما، وزیر امور خارجه این دولت دموکرات بوده است، هفته گذشته اعلام کرد که برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کاندیدا خواهد شد.

دموکرات‌های آمریکا بعد از نتیجه گرفتن از ایجاد یک کمپین در فضای مجازی برای رساندن اوباما به کاخ سفید، یک بار دیگر می‌خواهند از همین گزینه برای مطرح کردن هیلاری کلینتون به عنوان گزینه مناسب برای ریاست جمهوری آمریکا استفاده کنند؛ آن هم در حالی که زمان زیادی تا برگزاری انتخابات ایالتی برای ریاست جمهوری آینده آمریکا، باقی مانده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید، مرور چند نکته درباره هیلاری کلینتون و حضور او در فضای سیاسی آمریکاست:

* زندگی شخصی خانم کلینتون، احتمالاً هیچ‌وقت خسته‌کننده نبوده است. او که متولد 1947 است، بعد از اینکه تحصیلات خود را در کالج ولسی و دانشگاه ییل در رشته حقوق به پایان رساند، در 28 سالگی با بیل کلینتون ازدواج کرد. او و همسرش هم‌اکنون یک دختر 35 ساله به نام چلسی دارند.

* آغاز زندگی سیاسی هیلاری، با انتخاب همسرش به عنوان فرماندار آرکانزاس بود و بعدها، با انتخاب کلینتون به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید ادامه پیدا کرد.

* رسوایی اخلاقی بیل کلینتون که با عنوان «مونیکا گیت» مشهور شد، نام خانم کلینتون را هم در فضای سیاسی آمریکا مطرح کرد. افشای رابطه پنهانی رئیس‌جمهور با یک کارآموز کاخ سفید به نام مونیکا لوینسکی، البته رئیس‌جمهور را به جلسه استیضاح کشاند، اما روی دور دوم کار او در کاخ سفید تأثیر فراوان گذاشت.

* حضور او در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری اولین بار در سال 2004 به عنوان رقیب هم‌حزبی رئیس‌جمهور فعلی باراک اوباما بود. وقتی خانم کلینتون در این رقابت‌ها از اوباما جا ماند، در عمل توانست مهم‌ترین پست کاخ سفید بعد از رئیس‌جمهور را به دست بیاورد. البته تصدی وزارت امور خارجه برای هیلاری کلینتون، برایش چندان خوش‌یمن نبود؛ استعفای او از این سمت در شرایطی به دلیل فشارهای جسمی و ایجاد یک لخته خون در سرش اعلام شد که آمریکا درگیر چندین بحران خارجی از جمله حمله به سفارت این کشور در لیبی، مسأله گروگان‌گیری در الجزایر و حمله انتحاری به سفارت آمریکا در ترکیه بود.

* نوشتن شرح حال، از آن کارهایی است که ظاهراً خانم کلینتون میانه خوبی با آن دارد. اولین کتاب شرح حال او در 2003، دو سال بعد از پایان حضورش در کاخ سفید به عنوان بانوی اول منتشر شد. دومین کتاب او به نام «گزینه‌های دشوار» در سال 2014 منتشر شده و در مورد عملکرد او در وزارت خارجه است و از پنج ستاره رده‌بندی در سایت آمازون تنها دو و نیم ستاره را بدست آورده است. با این حال، در روز اول رونمایی از کتاب دوم او، صف‌های طولانی برای خرید این کتاب در مقابل کتاب‌فروشی‌ها تشکیل شده بود.

* کمپین انتخاباتی او برای ریاست جمهوری سال آینده میلادی به تازگی با شعار «آمریکایی‌ها به یک قهرمان نیاز دارند و من می‌خواهم آن قهرمان باشم»، آغاز به کار کرده است. کلینتون بعد از آنکه در یک ویدئوی 80 ثانیه‌ای در اینترنت اعلام کرد که برای رقابت‌های سال آینده ریاست جمهوری آمریکا کاندیدا خواهد شد، کمپین فضای مجازی خود - که یک بار در به قدرت رسیدن باراک اوباما، هم‌حزبی دموکرات او، تأثیر زیادی داشته است - را به راه انداخته است.

* در رابطه اوباما با هیلاری کلینتون که زمانی رقیب انتخاباتی‌اش بود، اختلاف‌ها مدتی بعد از کناره‌گیری او از سمتش در وزارت خارجه و میان خاطرات منتشر شده خانم وزیر، آشکار شد. کلینتون در خاطرات خود به صراحت گفته است که او تصور می‌کرد در مسأله سوریه بهتر است مخالفان اسد، مسلح شوند، اما آقای اوباما با این رویکرد مخالفت کرده است. کار به جایی رسید که حتی دعوت نشدن اوباما به مراسم ازدواج دختر هیلاری و بیل کلینتون، به موضوعی برای طرح در رسانه‌ها تبدیل شد. با این وجود، اوباما بعد از اعلام حضور کلینتون در رقابت‌های انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا، گفته است که «کلینتون رئیس‌جمهور خوبی برای آمریکا خواهد بود.»

* توافق ایران با 1+5 هم از نظر خانم کلینتون مثبت بوده است. او در واکنش به تفاهم‌نامه لوزان ضمن اعلام حمایت از رئیس‌جمهور آمریکا و وزیر امور خارجه‌اش جان کری و تقدیر و تشکر از تلاش‌هایی که تا امروز صورت گرفته و از این به بعد ادامه خواهد داشت، می‌گوید تفاهم حاصل شده بین قدرت‌های بزرگ و ایران، یک گام به جلوی مهم برای متوقف کردن حرکت ایران به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است و امنیت آمریکا، اسرائیل و منطقه را تقویت خواهد کرد.

* در فهرست زنان قدرتمند در دنیای سیاست که هر سال توسط مجله فوربس منتشر می‌شود، هیلاری کلینتون که در سال 2011 در جایگاه یازدهم قرار داشت، در سال 2014 به جایگاه ششم دست پیدا کرد. در صورتی که او بتواند در رقابت‌های انتخاباتی سال آینده موفق باشد، احتمالاً در صدر جدول زنان قدرتمند سیاسی در جهان، رقابت سختی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان خواهد داشت


ادامـــه ی مـطــلــب

نظرات ()

لینک ثابت - نوشته شده توسط پایگاه بسیج دانشجویی شهید آوینی در پنجشنبه 27 فروردین 1394 ساعت 09:01 ق.ظ