آیین اختتامیه جشنواره سی‌وسوم، امروز -چهارشنبه ۲۲ بهمن ماه- با برگزاری مراسم فرش قرمز و استقبال از سینماگران آغاز شد تا با رونمایی از برگزیدگان مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور در چهار بخش «سودای سیمرغ»، «نگاه نو»، «هنر تجربه» و «سینما حقیقت»، به کار خود پایان دهد.

محمدرضا شهیدی‌فر اجرای اختتامیه جشنواره فیلم فجر را برعهده دارد و حمید حمیدی مقدم کارگردانی و ملک جهان خراعی طراح صحنه برنامه اختتامیه را بر عهده دارند. مطابق با اعلام رسمی، مراسم اختتامیه از ساعت 18:30 آغاز می‌شود اما در قالب برنامه «سی‌نمایش» با نیم ساعت تاخیر -از ساعت 19- از شبکه نمایش سیما پخش خواهد شد.
 آیین اختتامیه جشنواره سی‌وسوم، امروز -چهارشنبه ۲۲ بهمن ماه- با برگزاری مراسم فرش قرمز و استقبال از سینماگران آغاز شد تا با رونمایی از برگزیدگان مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور در چهار بخش «سودای سیمرغ»، «نگاه نو»، «هنر تجربه» و «سینما حقیقت»، به کار خود پایان دهد.

محمدرضا شهیدی‌فر اجرای اختتامیه جشنواره فیلم فجر را برعهده دارد و حمید حمیدی مقدم کارگردانی و ملک جهان خراعی طراح صحنه برنامه اختتامیه را بر عهده دارند. مطابق با اعلام رسمی، مراسم اختتامیه از ساعت 18:30 آغاز می‌شود اما در قالب برنامه «سی‌نمایش» با نیم ساعت تاخیر -از ساعت 19- از شبکه نمایش سیما پخش خواهد شد.

18:24- مراسم فرش قرمز میهمانان جشنواره با عبور از کوچه انقلاب در حال ورود به سالن محل برگزاری مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره فیلم فجر هستند. رضا عطاران، مجید مظفری، کامران تفتی، مهوش وقاری، محسن علی‌اکبری، کاوه سجادی حسینی، شهرام شکیبا، سعید راد، ساعد سهیلی، نازنین بیاتی، علیرضا تبریزی، احمد احمدی، صادق صادق دقیقی، سیروس الوند، عبدالله اسکندی، محمد بزرگ نیا، هوشنگ گلمکانی، علیرضا رئیسیان، پروانه مرزبان و خسرو سینایی از جمله هنرمندانی هستند که با عبور از کوچه انقلاب وارد لابی برج میلاد شدند.

18:50- هاتف علیمردانی، طناز طباطبایی، نیکی کریمی، رویا تیموریان، مسعود رایگان، برزو ارجمند، وحید جلیلوند، مهتاب کرامتی، مصطفی کیایی، سیامک صفری، هومن سیدی، عباس غزالی، جواد نوروزبیگی، باران کوثری، حسین نوش آبادی، میترا حجار، داریوش باباییان، فرشته طائرپور، هانیه توسلی، رضا حداد، انسیه شاه حسینی، ابراهیم شیبانی، سپیده علایی، حسین مسافر آستانه و بهرام توکلی نیز در سالن اصلی حضور دارند و ظرفیت سالن اصلی تقریباً تکمیل شده است.

19:00- مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آخوندی وزیر مسکن، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور، علی جنتی وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و... در این مراسم حضور دارند.

19:22- با نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و نوای روح بخش کلام الله مجید با نوای جعفر فردی، اختتامیه سی و سومین جشنواره فیلم فجر رسماً آغاز شد.

19:29- علی زندوکیلی خواننده جوان و توانمند کشورمان اقدام به اجرای قطعات موسیقی سنتی کرد.

19:40- محمدرضا شهیدی‌فر مجری مراسم اختتامیه ضمن خیرمقدم به حاضران، تاکید کرد که همه مردم ایران از آنهایی که در اهواز ماسک زده‌اند تا آنهایی که برف و باران را تجربه می‌کند و از خانواده شهدا و جانبازان تا آنهایی که امروز در راهپیمایی 22 بهمن حضور داشتند و آنهایی که به تماشای تصاویر این راهپیمایی نشستند، امشب به تماشای شما نشستند. سپس کلیپی درباره روزهای انقلاب پخش شد.

19:45- علیرضا رضاداد دبیر سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر، پشت تریبون رفت و سخنرانی کوتاهی داشت. رضاداد سخنرانی اش را با خیرمقدم به میهمانان آغاز کرد و گفت: مفتخریم در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در اختامیه جشنواره فجر میزبان شما هستیم. مفتخریم که جشنواره امسال را به نام نامی پیامبر اکرم اغاز کردیم و فردا با نمایش محمد(ص) برای جامعه منتقدین و اهالی رسانه جشنواره را به پایان می بریم. امیدواریم سالی پر از برکت برای همه سینمای ایران پیش رو داشته باشیم. ما به حکم مسئولیتی که به عهده گرفته ایم تلاش کردیم ناملایمات را به جان بخریم تا آرامش در سینمای ایران حاکم باشد که حافظ فرموده است: «غمناک نباید بود از طعن حسود ای دل / شاید که چو وابینی خیر تو در این باشد» خدا را سپاس می گویم که جشنواره ای بود باشکوه اما نه در اندازه قامت کشیده سینمای ایران تلاش کردیم که بهانه ای باشد برای همدلی و همراهی با سینماگران و برای آنها. سینمای امروز ایران در آستانه تحولی عظیم است. تحولی که نشانه بلوغ و کمال است و نشانه آن را  در اثر محمد می بینیم.سینمای ایران در آستانه تحولی بزرگ است.  رضاداد تشکری ویژه ای هم از مجید مجیدی داشت که ریاست هیئت داوران را برعهده داشت.

19:55- برای اهدای سیمرغ‌های بلورین بخش «سینماحقیقت» از آخوندی وزیر مسکن و و سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روی صحنه آمدند.

20:15- کلیپ کوتاهی از مراحل برگزاری جشنواره فیلم فجر از شروع کار هیئت انتخاب تا آخرین روز جشنواره پخش شد و سپس از کارگردان‌ها و تهیه کنندگان دو انیمیشن هادی محمدیان و حامد جعفری کارگردان و تهیه کننده «شاهزاده روم» و علی نجفی امامی و محمدرضا نجفی امامی، کارگردان و تهیه کننده «مبارک» دعوت شد تا جایزه ویژه دبیر جشنواره را دریافت کنند و با حضور خسرو سینایی و علیرضا رضاداد مورد تقدیر قرار گرفتند.

21:30- با حضور اعضای هیات داوران بخش «نگاه نو» جشنواره سی و سسوم، برندگان این بخش معرفی شدند.


«سینمای حقیقت»


نامزدهای بهترین پژوهش و متن مستند:

۱ – محسن خانجهانی برای پژوهش فیلم مستند آزادراه
۲ – آریا شفائی‌پور برای پژوهش فیلم مستند سفر به آمادای
۳ – محمدعلی شعبانی برای پژوهش فیلم مستند سمفونی استیضاح
برنده: محمدعلی شعبانی برای پژوهش فیلم مستند سمفونی استیضاح
شعبانی با پیراهنی با نام محمد رسول الله روی صحنه آمد و پس از بوسیدن پیراهنش و تشکر از هیات داوران، از حاضران درخواست کرد حاج قاسم سلیمانی را تشویق کنند. او پس از دریافت این جایزه در رادیو نمایش نیز گفت من جایزه ام را به حاج قاسم سلیمانی تقدیم می‌کند که مرد اول امنیت منطقه است.

نامزدهای بهترین کارگردانی
۱ – معین کریم‌الدینی برای فیلم آتلان
۲ – محمد کارت برای فیلم بختک
۳ – مهدی گنجی برای فیلم من می‌خوام شاه بشم
دیپلم افتخار به محمد کارت برای فیلم بختک
برنده: مهدی گنجی برای فیلم من می‌خوام شاه بشم

نامزدهای بهترین فیلم
۱ – معین کریم‌‎الدینی تهیه کننده فیلم آتلان
۲ – محسن خانجهانی تهیه کننده فیلم آزادراه
۳ – فرشاد افشین‌پور تهیه کننده فیلم سفر به آمادای
برنده: معین کریم‌‎الدینی تهیه کننده فیلم آتلان

جـایزه ویژه هیأت داوران سینما حقیقت

برنده: فرشاد افشین پور برای تصویربرداری فیلم «سفر به آمادای»
اسکویی در سخنان کوتاهی خواستار رسیدگی مسئولین سازمان سینمایی به زاون قوکاسیان، مستندساز و منتقد سینمایی شد


بخش «نگاه نو»


نامزدهای بهترین فیلم‌نامه
۱ – مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها برای فیلم احتمال باران اسیدی
۲ – امیرحسین عسکری برای فیلم بدون مرز
۳ – حمیدرضا قطبی و ناهید طباطبایی برای فیلم جامه‌دران
۴ – علی زرنگار، وحید جلیلوند و حسین مهکام  برای فیلم چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت
۵ – آیدا پناهنده و ارسلان امیری برای فیلم ناهید
دیپلم افتخار: حمیدرضا قطبی و ناهید طباطبایی برای فیلم جامه‌دران
برنده: مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها برای فیلم احتمال باران اسیدی

نامزدهای بهترین کارگردانی
۱ – امیرحسین عسکری برای فیلم بدون مرز
۲ – حمیدرضا قطبی برای فیلم جامه‌دران
۳ – وحید جلیلوند برای فیلم چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت
۴ – مصطفی احمدی برای فیلم نزدیکتر
برنده: وحید جلیلوند برای فیلم چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت
جلیلوند در سخنان کوتاهی کنایه ای به تغییر سیمرغ امسال به تندیس بلورین داشت و از هیئت انتخاب، داوری و علی جلیلیوند تشکر کرد و ادامه داد: این شبه سیمرغ را به مادرم، برای اینکه به من یاد داد که کسی را قضاوت نکنم و بتوانم فیلم اجتماعی بسازم به پدرم امیر جلیلوند که به من یاد داد که اگر «یاعلی» بگویم هیچ وقت زمین نخواهم خورد.

نامزدهای بهترین فیلم
۱ – مجتبی امینی تهیه کننده فیلم بدون مرز
۲ – سیدجمال ساداتیان تهیه کننده فیلم جامه دران
۳ – محمدحسین لطیفی تهیه کننده فیلم چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت
برنده: محمدحسین لطیفی تهیه کننده فیلم چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت


«هنر و تجربه»

۱ – امیرحسین ثقفی برای فیلم مردی که اسب شد
۲ – یلدا جبلی برای فیلم داره صبح میشه
۳ – بهتاش صناعی ها برای فیلم احتمال باران اسیدی
۴ – فائزه عزیزخانی برای فیلم روز مبادا
۵ – صفی یزدانیان برای فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟


«سودای سیمرغ»

نامزدهای جایزه بهترین فیلم

۱- فرزاد موتمن و علی حضرتی برای تهیه کنندگی فیلم خداحافظی طولانی
۲- علیرضا رئیسیان برای تهیه کنندگی فیلم دوران عاشقی
۳- بیتا منصوری برای تهیه کنندگی فیلم رخ دیوانه
۴- منوچهر شاهسواری برای تهیه کنندگی فیلم مزار شریف
۵- جواد نوروز بیگی برای تهیه کنندگی فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین کارگردانی

۱-فرزاد موتمن برای کارگردانی فیلم خداحافظی طولانی
۲-علیرضا رئیسیان برای کارگردانی فیلم دوران عاشقی
۳-ابوالحسن داوودی برای کارگردانی فیلم رخ دیوانه
۴-مصطفی کیایی برای کارگردانی فیلم عصر یخبندان
۵-حسن برزیده برای کارگردانی فیلم مزار شریف
۶-بهرام توکلی برای کارگردانی فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین فیلمنامه
۱-اصغر عبد اللهی برای فیلمنامه فیلم خداحافظی طولانی
۲-رویا محقق برای فیلمنامه فیلم دوران عاشقی
۳-محمد رضا گوهری برای فیلمنامه فیلم رخ دیوانه
۴-بهرام توکلی برای فیلمنامه فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن
۱-فاطمه معتمد آریا برای فیلم بهمن
۲-لیلا حاتمی برای فیلم دوران عاشقی
۳-طناز طباطبائی برای فیلم رخ دیوانه
۴-لیلا زارع برای فیلم شیفت شب
۵-مهتاب کرامتی برای فیلم عصر یخبندان
۶-باران کوثری برای فیلم کوچه بی نام
۷-گلاب آدینه برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد

۱-سیامک صفری برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من
۲-محسن تنابنده برای فیلم ایران برگر
۳-سعید آقاخانی برای فیلم خداحافظی طولانی
۴-شهاب حسینی برای فیلم دوران عاشقی
۵-حسین یاری برای فیلم مزار شریف

نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن

۱-میترا حجار برای فیلم خداحافظی طولانی
۲-سحر دولتشاهی برای فیلم عصر یخبندان
۳- مینا ساداتی برای فیلم عصر یخبندان
۴-فرشته صدرعرفایی برای فیلم کوچه بی نام
۵-پانته آ پناهی ها برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

۱-عباس غزالی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من
۲-بهمن زرین پور برای فیلم حکایت عاشقی
۳-فرهاد اصلانی برای فیلم دوران عاشقی
۴-ساعد سهیلی برای فیلم رخ دیوانه
۵-محسن کیایی برای فیلم عصر یخبندان
۶-هومن سیدی برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین فیلمبرداری

۱-تورج منصوری برای فیلم ایران برگر
۲-علیرضا برازنده برای فیلم دوران عاشقی
۳-فرشاد محمدی برای فیلم رخ دیوانه
۴-مهدی جعفری برای فیلم عصر یخبندان
۵-علیرضا زرین دست برای فیلم مزار شریف

نامزدهای جایزه بهترین تدوین
۱-ژیلا ایپکچی برای فیلم خداحافظی طولانی
۲-هایده صفی یاری برای فیلم دوران عاشقی
۳-بهرام دهقانی برای فیلم رخ دیوانه
۴-نیماجعفری جوزانی برای فیلم عصر یخبندان
۵-بهرام دهقانی برای فیلم من دیه گومارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین موسیقی متن
۱-ستار اورکی برای فیلم دوران عاشقی
۲-کارن همایون فر برای فیلم رخ دیوانه
۳-فردین خلعتبری برای فیلم شکاف
۴-بهزاد عبدی برای فیلم مزار شریف

نامزدهای جایزه بهترین صدا
۱-حسن زاهدی صدابردار برای فیلم ایران برگر
۲- محمود موسوی نژاد صداگذار برای فیلم ایران برگر
۳-مهران ملکوتی صدابردار و صداگذار برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من
۴-نظام الدین کیایی صدا بردار برای فیلم رخ دیوانه
۵-بهمن اردلان صداگذار برای فیلم رخ دیوانه
۶-حسن زاهدی صدابردار برای فیلم مزار شریف
۷- بهمن اردلان صداگذار برای فیلم مزار شریف
۸-محمود سماک باشی صدابردار برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم
۹-علیرضا علویان صداگذار برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین طراحی لباس و صحنه

۱-محسن نصراللهی و رعنا امینی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من
۲-اصغر نژاد ایمانی برای فیلم ایران برگر
۳-جهانگیر میرزاجانی برای فیلم خداحافظی طولانی
۴-مجید میرفخرائی برای فیلم دوران عاشقی
۵-کیوان مقدم برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه بهترین چهره پردازی

۱-مهرداد میر کیانی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من
۲-مهین نویدی برای فیلم ایران برگر
۳-ایمان امیدواری برای فیلم کوچه بی نام
۴-سعید ملکان برای فیلم مزار شریف
۵-محسن دارسنج برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

نامزدهای جایزه جلوه‌های ویژه میدانی و جلوه های بصری
هیات داوران در این بخش برای جلوه های ویژه میدانی نامزدی را معرفی نکرده است و نامزدهای جلوه های بصری به شرح زیر هستند:
۱-جواد مطوری برای فیلم بهمن
۲-وحید قطبی زاده برای فیلم رخ دیوانه
۳-فرهاد یوسفی برای فیلم طعم شیرین خیال
۴-امیررضا معتمدی برای فیلم مزار شریف



ادامـــه ی مـطــلــب

نظرات ()

لینک ثابت - نوشته شده توسط پایگاه بسیج دانشجویی شهید آوینی در چهارشنبه 22 بهمن 1393 ساعت 07:00 ب.ظ