رئیس دانشگاه پیام نور كردستان شهرستان سقز را مهد فرهنگ و تمدن در این استان عنوان كرد.

كُرددانش

 اسكندر مرادی شامگاه پنج شنبه در سمینار یك روزه شاره كم سقز كه به همت دانشگاه پیام نور برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان سقر به دلیل پیشینه ای كه دارد مهد تمدن و فرهنگ در استان كردستان به شمار می رود و به همین دلیل باید این ویژگی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اهمیت برگزاری این گونه برنامه ها در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی در استان كردستان، گفت: برگزاری همایش و برنامه های فرهنگی در این شهرستان در جهت توسعه فرهنگی باید ادامه داشته باشد.
رئیس دانشگاه پیام نور استان كردستان افزود: در رویکرد جدید دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، همایش ها و برنامه هایی متعددی اجرا می شوند که بیشترین ارتباط با بطن جامعه و زندگی مردم داشته باشد و سمینار “شاره که م سه قز” با این رویکرد برگزار شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار مساعدت مسئولین جهت ساخت مجتمع فرهنگی و سالن اجتماعات در پیام نور سقز شد و افزود: حمایت از مراكز آموزش عالی زمینه را برای توسعه همه جانبه فراهم می كند.
مرادی گفت: به منظور پاسداشت زحمات و فعالیت چهره های ماندگار و پژوهشگر و الگوسازی برای نسل جوان، کنگره بزرگداشت عمر فاروقی و چهره های ماندگار سقز توسط دانشگاه پیام نور با حمایت و همکاری نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در بهار ۹۴ برگزار خواهد شد.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سقز نیز در این نشست با اشاره به اینکه کردها اصیل ترین قوم ایرانی هستند، گفت: شهرستان سقز با قدمت تاریخی و سابقه درخشان فرهنگی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های زیادی برای نیل به توسعه و تاثیرگذاری در منطقه می باشد، لذا وظیفه همه ماست که برای بالفعل ساختن این ظرفیت ها تلاش بکنیم
علی اکبر ورمقانی توجه به پیوست فرهنگی در اجرای طرح های عمرانی و توسعه ای را مهم ارزیابی کرد و گفت: از دانشگاهیان و صاحب نظران انتظار داریم در تهیه پیوست های فرهنگی و طرح های پژوهشی با رویکرد عملیاتی و کاربردی دستگاه های اجرایی را یاری نمایند.
در ادامه این سیمنار كه علاوه بر نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، جمعی از چهره های علمی و فرهنگی شهرستان سقز نیز حضور داشتند، چندین مقاله و سخنرانی توسط محققین و نویسندگان سقزی ارائه شد.
در پایان مراسم، دکتر صالح امین پور معاون دانشگاه پیام نور سقز، ضمن تشکر از مشارکت گسترده مردم شهرستان سقز خصوصاً نویسندگان و فرهیختگان در این سمینار، خواستار مساعدت مسئولین جهت توسعه سمینارها و برنامه های فرهنگی، برگزاری هفته فرهنگی سقز، پاسداشت سرمایه ها و تجلیل از چهره های فرهنگی، استفاده از نظرات فرهنگ دوستان و حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری فاخر در مورد سقز، حمایت مسئولین جهت راه اندازی مرکز تاریخ شفاهی سقز در دانشگاه پیام نور، توجه به مبلمان شهری و پیوست های فرهنگی طرح های شهرسازی شد.


ادامـــه ی مـطــلــب

نظرات ()

لینک ثابت - نوشته شده توسط پایگاه بسیج دانشجویی شهید آوینی در پنجشنبه 20 آذر 1393 ساعت 01:23 ب.ظ